Colaj

Colaj

duminică, 23 septembrie 2012

Tort Căsuță (Little house cake)


Iată că am ajuns la tortul cu nr. 100

La mulți ani, Traian Trif,
multă sănătate și multă dragoste din partea celor dragi ai tăi.

A fost grea alegerea.
Când am întrebat-o pe Ramona care sunt pasiunile tale,
mi-a răspuns ceva foarte frumos..și anume..
că familoia ta e pasiunea ta.
Și e normal pentru că ai o familie minunată,
care te iubește mult de tot...
Căsuța reprezintă familia..
..și poate casa pe care le-o vei dărui cândva.
Din partea Emei, lui Vlăduț și Ramonei....ai acest tort..
cu ingredientele tale preferate, pandișpan, cremă de mascarpone 
și mousse de fructe de pădure.

Abia aștept să văd dacă v-a plăcut:)






Așteptăm pozele voastre...

La mulți ani și din partea noastră!


sâmbătă, 22 septembrie 2012

Tort botez


Un tort de botez
pentru Natalia, finuța prietenilor noștri,
Ramona și Traian.
Să vă trăiască și s-o învățați numai lucruri frumoase
pentru că de astăzi voi sunteți părinții ei spirituali.
Deja Natalia are două torturi făcute de mine,
acesta și Welcome baby cake de luna trecută.

Nașa și-a dorit petru Natalia un tortuleț vesel..
și mai ales gustos...
blat de ciocolată și două creme mousse de ciocolată albă
și mousse de ciocolată cu lapte.

Eu pot să spun că a ieșit minunat..
..să vedem ce spun restul invitaților.

Alte ipostaze





Top view..vedere de deasupra...


Detalii...









Acesta a fost..aștept impresiile celor care au și gustat.
Mi-a făcut plăcere să lucrez la acest tort..
Mulțumesc pentru provocare Ramona și Traian.

Kissuri


Tort furnal


La mulți ani, Ruxandra!

Ruxandra și-a sărbătorit ziua ieri
și datorită faptului că soțul ei nu a avut tort
de ziua lui a împărțit tortul cu el...
de aceea avem un furnal...în loc de flori:)
Tort furnal sau tort ghici ce reprezinta..cum l-am numit eu :))))))

Blat de ciocolată și mousse de ciocolată

Yammy...





Cam acesta a fost tortul meu furnal..:)

Aștept și poze de interior.




miercuri, 12 septembrie 2012

Tort laptop (Laptop Cake)


Ce vă spune ziua de 11 septembrie?

Mie îmi spune....tooooort!!!! că e ziua soțului tău...al meu adică..
...scump...soț..adică...
Ei cu toată creșa asta lu Gabiță, pluuus altele
m-am mobilizat și i-am făcut soțului meu
un tort foarte sugestiv...
El zice că am muncit ceva la el....
Daaa, am muncit pentru că meriți
și te iubesc foarte mult.
Deși ai spus că vrei un tort simplu..la care să nu muncesc atăt
numai așa se putea:)

La mulți ani iubitul meu soț....
...sper într-o zi să-ți poți primi și cadoul pe care ți-l doreai...
...poate de Craciun...

Nu înțelegeți..știm noi despre ce e vorba și e de ajuns:)

Am făcut ceva inedit..oarecum...un blat cu ciocolată (cu lapte de data asta)
două mousse-uri, unul de ciocolată albă unul de ciocolată cu lapte
și le-am împletiiiiit.
Foarte bun:)





Și pentru că aș manca și eu o felie de tort...
...merg să- i fac și poza:)



Yammy nu? 
Asta o pap eu...


Kissuri...




duminică, 19 august 2012

Pisicuta Marie (Pisicile aristocrate)


La mulți ani, Sara Rusu!
Sara, nepoțica mea (fetița vărului meu Paul)
a împlinit 1 anișor.
Și pentru că adoră pisicuțele...
...și mai ales pe Marie....care este și pe păturica ei preferată
și face dragă dragă de câte ori simte nevoia..:)
iată explicația designului tortulețului ei.
Să crești mare Sara și să rămâi bucuria familiei tale frumoase.
Multe gânduri frumoase și din partea noastră pentru voi toți Rușii:)))
Vă îmbrățișez cu drag:)

Tortul a fost din blat de banane și cremă de vanilie.

Înălțimea Sa...





Prim plan:)




Așteptăm pozele Sarei:)

Kissuri

Iată pozeleeeee....


Prim plan ...


Yeeeeaaah cheful...


Și ce-a mai rămas din tort....


Vă pup dragilor.
Mulțumesc de poze și aprecieri:)




sâmbătă, 18 august 2012

Spiderman cake


La mulți ani, Cristian!

Pentru cei 4 anișori....favoritul tău, Spiderman
Omul paianjen, adică pentru necunoscători:)

Și ca să nu treacă așa ziua ta și
eu să nu creez ceva special
am facut de data asta, în premieră...
un blat cu piure de mere și o cremă de vanilie cu mascarpone
sper să placă tuturor:)
Enjoy.







Deci, salvam lumea?:))))

Aștept poze cu interiorul și impresiile

Over and out